AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Trafiku ajror rrezikon te bllokohet

  Share
  avatar
  AlbSpace Staff
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 170
  Join date : 08/06/2009
  Location : Albania

  Trafiku ajror rrezikon te bllokohet

  Mesazh  AlbSpace Staff prej Sat Nov 26, 2011 9:47 pm

  Komisioni Europian jep alarmin mbi trafikun ajror, i cili rrezikon të bllokohet. Rreziku në ardhje për një bllokim të rrezikshëm të trafikut ajror në Europë ka rritur nivelin e kontrollit.

  Pa veprime konkrete nga ana e vendeve të BE për të realizuar parashikimet për programin “Qielli i përbashkët europian”, Komisioni do të ndërhyjë për te detyruar secilin partner të marre përsipër përgjegjësitë e veta. Deklaratën e ka bërë Komisioneri përgjegjës për transportet në BE, Siim Kallas.

  Sipas KE, aktualisht vetëm pesë vende të BE kanë respektuar orarin e vendosur nga programi “Qiej të hapur”, për ta bërë më modern dhe efikas sistemin e kontrollit të trafikut ajror. Duke u bazuar në situatën aktuale, objektivi për të arritur në eliminimin e vonesave në fluturime për vitin 2014, nuk mund të arrihet. Kështu, njofton KE, do të humbasin të gjitha mundësitë për të kursyer kostot vjetore të barabarta me 920 milionë euro, që lidhen me frekuencat e zgjerimit të vonesave.

  Për të arritur objektivat dhe kohën e humbur, bën me dije KE, ka ende një tjetër mundësi në vitin e ardhshëm. Më pas do të jetë gjithnjë e më e vështirë të ruajmë ritmet me një sektorë që regjistron një rritje të fluturimeve në Europë me 5% në vit dhe që duhet të shënojë dyfishim të numrit të fluturimeve që qarkullojnë në hapësirën europiane, brenda vitit 2030.

  Këtë javë KE përfshiu në listën e zezë të fluturimeve 273 kompani ndërkombëtare per mosrespektim te rregullave, nga e cila u përjashtua vetëm Shqipëria dhe Rusia. Sipas Komisionit të BE, falë masave të ndërmarra nga qeveria shqiptare, fluturimet drejt Europës janë të sigurta dhe konform rregullave të përbashkëta. Autoritet shqiptare kanë marrë masa të menjëhershme për të shmangur vonesat apo pasiguritë gjatë fluturimeve, ka thënë komisioni. Pikërisht për këtë BE ka vlerësuar qe vendi ynë të mos përfshihet në listën e vendeve problematike për transportin ajror.

   Ora është Wed Jan 16, 2019 6:51 am