AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Greqia rrezikon daljen nga euro

  Share
  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Greqia rrezikon daljen nga euro

  Mesazh  Angel_Dreams prej Wed Nov 23, 2011 6:42 pm


  Greqia rrezikon një rënie të pakontrolluar që do të kërcënonte suksese të shumta të arritura në 10 vitet e fundit, duke e cuar vendin jashtë zonës së euros.
  Alarmi është dhënë në raportin për vitin 2011 të Bankës Qendrore Greke, që e cilëson paketën e re të BE prej 130 miliardë eurosh si shansin e fundit për vendin.

  Ndërkohë, në projekt/raportin mbi rritjen për vitin 2012, që do të ekzaminohet dhe miratohet nga Komisioni Evropian, vendeve në vështirësi u “tërhiqet veshi”.

  “Vendet në vështirësi duhet të përmbushin objektivat e caktuar për rimëkëmbjen e llogarive publike, pavarësisht ndryshimeve eventuale të skenarit
  makroekonomik”, thuhet në projekt/raport.

  “Pa përgjigje bindëse ndaj krizës së eurozonës, perspektivat ekonomike janë të destinuara të përkqësohen me shpejtësi në të gjithë BE-në”, vlerëson projekt/raporti.

  Ndërsa kancelarja gjermane Angela Merkel ka kërkuar që Banka Qendrore Evropiane të mbetet e pavarur nga veprimet e vendeve në vështirësi.

  “BQE duhet të mbetet e pavarur në të gjitha drejtimet, pavarësisht se bën mirë apo bën keq”, ka deklaruar Merkel gjatë një fjalimi në Bundestag.

  Kancelarja e ka vlerësuar si “jashtëzakonisht reduktues” faktin që Komisioni Evropian sugjeron eurobondet, pasi sipas saj me socializimin e borxhit nuk zgjidhet problemi.

   Ora është Mon Oct 22, 2018 3:25 am