AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Infeksionet spitalore, mjekët nuk lajnë duart

  Share
  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Infeksionet spitalore, mjekët nuk lajnë duart

  Mesazh  Angel_Dreams prej Fri Nov 25, 2011 11:09 pm

  nfeksionet që marrin pacientët e shtruar në spitalet shqiptare ndodhin sepse mjekët shpeshherë nuk lajnë duart përpara ndërhyrjeve kirurgjikale.

  Mehmet Hoxha, nëndrejtor i Qendrës Spitalore Universitare, tha për RTV SCAN se, nuk janë problem pajisjet mjekësore apo sallat e kirurgjisë, që disinfektohen rregullisht.

  Në vitin 2003 Instituti i Shëndetit Publik në “La Sapienza” kreu matje mbi infeksionet spitalore dhe shifrat ishin alarmante, tani pas 7 viteve shifrat janë afër normës.

  Ka vetëm pak muaj që ekspertë të Qendrës Spitalore bënë matjet mbi infeksionet spitalore në sallat e kirurgjisë, në kardiologji, në pavionin e urologjisë dhe në një sërë laboratortësh, apo ambinte ku kryhen ndërhyrje, apo manipulime, siç quhen në gjuhën mjekësore.

  Marrja e infeksionit në spital, shton dozën e antibiotikut, shton ditët e shtrimit dhe rrit koston e trajtimit të pacientit. Ndërkohë, brenda QSUT-së këtë vit do të ngrihet qendra e sterilizimit të mjeteve spitalore.

   Ora është Wed Jan 16, 2019 6:41 am