AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Kukësi, një orë ujë në ditë

  Share
  avatar
  Admin
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 173
  Join date : 02/06/2009
  Age : 28
  Location : Berat, Albania

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Kukësi, një orë ujë në ditë

  Mesazh  Admin prej Fri Nov 25, 2011 10:15 pm

  Edhe pse sezoni i dimrit ka mbërthyer Kukësin, ky qytet vazhdon të vuajë mungesën e ujit të pijshëm. Me orare tejet të reduktuara deri në 1 orë në ditë, banorët e kanë të vështirë përmbushjen e nevojave të tyre familjare. Madje janë shprehur se nuk ia dalin dot me këtë sasi të pakët uji në cezmat e tyre.


  Nga Ndërmarrja e Ujësjellësit në Kukës, nuk ka asnjë shenjë përmirësimi të situatës. Tashmë me përfundimin e sezonit të vjeshtës nuk ka abuzime e shpërdorim të ujit të pijshëm nga banorët e fshatrave përreth dhe konsumi është ulur ndjeshëm por sipas drejtuesve të kësaj ndërmarrje thatësira e tejzgjatur dhe prurjet e pakta e kanë rënduar këtë situatë.

  Ndërtimi i ujësjellësit të ri të qytetit me njeë fond prej 3.6 milionë eurosh është ndërprerë prej mëse 10 muajsh, arsyet e të cilave ende nuk dihen. Mospërfundimi i tij jo vetëm po ndëshkon qytetarët me pakësim të ujit të pijshëm, por edhe vetë infrastrukturën e qytetit me kanale të hapura e puseta të pambyllura.

  Me ujsjellesin e ri parashikohet furnizimi me ujë të pijshëm i qytetit të Kukësit dhe 14 fshatrave përreth, duke e zgjidhur njëherë e mirë këtë problem jetik.

   Ora është Wed Jan 16, 2019 6:40 am