AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  SKIZOFRENIA !!!

  Share
  avatar
  AlbSpace Staff
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 170
  Join date : 08/06/2009
  Location : Albania

  SKIZOFRENIA !!!

  Mesazh  AlbSpace Staff prej Thu Dec 01, 2011 5:02 pm

  SKIZOFRENIA është QRREGULLIM PSIKIK ME ORIGJIN të PANJOHUR E CILA KARAKTERIZOHET ME QRREGULLIM të MENDUARIT DHE PERCEPTIMIT KURSE EFEKTI është JOADEKUAT.SKIZOFRENET JANE ME VETEDIJE të KTHJELLET DHE ME FUNKSIONE INTELEKTUALE të RUAJTURA NDONESE ME kohë MUNDE të PARAQITEN DEFICITE KOGNITIVE.
  NE LINDJEN E SKIZOFRENIS ROL të RENDESISHEM LUAJNE FAKTORET BIOLOGJIK DHE PSIKOSOCIAL.
  QE NGA KOHERAT E HERSHME është E NJOHUR SE SKIZOFRENIA PARAQITET ME SE SHUMTI NE DISA FAMILJE RREZIKU I SEMURJES për ANETARE ME të AFERT të FAMILJES SE të SEMURIT është MIDIS 4-9%.
  FAKTORET të CILET NDIKOJNE NE FILLIMIN E SEMUNDJES NUK JANE SPECIFIKE për SKIZOFRENIN MIREPO STRESET JANE SPECIFIKETE CILAT NE INTERAKSION ME FAKTORET PREDISPOZITIV PERSHPEJTOJN SEMUNDJEN.
  --LLOJET E SKIZOFRENIS JANE;
  SKIZOFRENIA HEBEFRENE-është forme e skizofrenis qe paraqitet me heret ne adoleshenc kur dominojn ndryshime afektive,sjellja është e papergjegjshme.
  --SKIZOFRENIA SIMPLEKS-ka fillim gradual të padukshemdhe zhvillim progresivi cili manifestohet me sjellje të quditshme.
  --SKIZOFRENIA KATATONE-manifestohet me qrregullime psikomotorike siq jane hiperkinezia dhe stepori.
  --SKIZOFRENIA PARANOIKE-paraqitet me vone madje ne dekaden e tret apo të katert të jetes dhe karakterizohet me shfaqjen relativisht të gjate të ideve paranoike

   Ora është Wed Jan 16, 2019 6:00 am