AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Altruizmi

  Share
  avatar
  AlbSpace Staff
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 170
  Join date : 08/06/2009
  Location : Albania

  Altruizmi

  Mesazh  AlbSpace Staff prej Thu Dec 01, 2011 4:52 pm

  Perkufizimi i altruizmit e perjashton ndihmen nga motive egoiste.Qe njeriu te jete altrusit ndikon pergjegjesia e tij sociale.Me kete nenkuptojme qe njeriu eshte i gatshem t'u ofroje ndihme njerezve te tjere.Ndihma u jepet ne radhe te pare atyre qe kane nevoje,veçmas atyre qe kane nevoje me te madhe dhe me te ngutshme.
  Per te ndihmuar dike nuk ekziston norma sanksionuese,por ekzistojne normat e pergjegjesise sociale.Ato perdoren nga personat kur ata vete e shohin kete si te nevojshme.
  Fjala frenge altruiste ne shqipe do te thote i aferm,jovetjak,njerezor,e kunderta e egoistit.
  Socilogu Shvarc veçon disa lloje te pergjegjesise sociale.
  Bumerangu- Ështe lloj i altruizmit kur njeriu qe ndihmon dike,frikesohet se ajo ndihme me vone do t'i kthehet me te keq dhe ndihma do te manipulohet ne llogari te tij.
  Reciprociteti-Ky lloj altruizmi mbeshtetet ne reciprocitet ndermjet dhenesit dhe marresit.Sipas Gouldnerit norma e reciprocitetit eshet norme per organizimin e drejte te shoqerise.Siç vlereson Brickman,kjo forme eshte me e perhapur dhe paraqet kompensimin per dhenien e ndihmave.Behet dorezimi i drejte i ndihmave viktimave per shkak te rrethanave te renda dhe personi qe ndihmohet duhet te plotesoje kriteret,pse eshte ne fakt viktime.
  Drejtesia-Njerezit me se shumti ndihmojne duke u nisur nga parimi se investimi i tyre ne nje forme apo tjeter do te kompenzohet.
  Barazia-Eshte e kundert me normen e drejtesise.Sipas kesaj norme njerezit synojne nje lloj barazie mes tyre dhe per kete shkak,altruizmi me i shprehur ndeshet ne grupe te vogla,ne bashkesi dhe ne shoqeri homogjene.
  Spontaniteti-Altruizmi spontan paraqet ndihme te ashtuquajtur"impulsive".Ky eshte nje veprim qe me se tepermi çmohet ne shoqeri,sepse behet nga"zemra"dhe pa asnje lloj interesi.

   Ora është Tue Dec 11, 2018 6:05 pm