AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Fuqia e zemrës

  Share
  avatar
  AlbSpace Staff
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 170
  Join date : 08/06/2009
  Location : Albania

  Fuqia e zemrës

  Mesazh  AlbSpace Staff prej Thu Dec 01, 2011 4:49 pm

  • Dashuria nuk shndërron vetëm botën e ndjenjave dhe atë shpirtërore tek njeriu, por sjell ndryshime të rëndësishme edhe në trupin e tij.

  • Shqetësimi dhe ankthi ndikojnë në qarkullimin e gjakut, në funksionimin e gjendrave, gjithë sistemin nervor, por më tepër ngarkojnë zemrën.

  • Zemra e njeriut të pamend gjendet në gojën e tij, kurse e të mençurit, në zemrën e tij.

  • Nëse në zemrën tënde nuk ka vend për ndjenjat e dashurisë dhe dhembshurisë për të afërmin tënd, atëhere sigurisht vuan nga ‘sëmundja më e keqe e zemrës’.

  • Që të përgjojë dikush atë që thotë zemra e tij, nuk është e lehtë. Që të zbulojë se kush është në të vërtetë, nuk është e lehtë. Duhet shumë punë dhe këmbëngulje që të njohë njeriu se kush është dhe se ç’farë kërkon në të vërtetë.

  • Burgu më i keq, është zemra e mbyllur.

  • Në një zemër të mbushur ka vend për të gjithë. Zemra boshe nuk nxë asnjë.

  • Mirënjohja është kujtesa e zemrës.

  • Pasuria dhe varfëria, gjithashtu ashpërsojnë zemrën e njeriut.

  • Të kesh mendje të fortë dhe zemër të butë.

  • Buzëqeshja është çelësi që hap çdo zemër njerëzore.

  • Nëse nis ditën tënde me dashuri në zemër, me paqe dhe të vërtetë në mendjen tënde, nuk do të dalësh vetëm ti i fituar. Do të bekohen të gjithë ata me të cilët do të kesh kontakt gjatë ditës.

  • Të mos humbim moralin tonë ndërsa bëjmë mirë, sepse nëse nuk do të humbim kurajon deri në fund, do të korrim në kohën e duhur.

  • Ata që nuk mësuan të qajnë dhe të dhembin me zemrën e tyre, nuk dinë as të qeshin.

  • Burrë i pjekur është ai i cili arrin të fitojë zemrën e fëmijës së tij.

  • Një zemër plot gëzim është padyshim rezultat i një zemre në të cilën digjet flaka e dashurisë.

  • Zemra që do, mbetet gjithmonë e re

  • “Na mëso, pra, të numërojmë ditët tona për të pasur një zemër të urtë.”

  • Kur mungon zemra e pasur, pasuria materiale ngjan tmerrësisht e varfër!

  • Dy gjëra janë të këqija për zemrën: ngjitja e shpejtë e shkallëve dhe pakujdesia jote të zhgënjesh ata që të rrethojnë.

  • Dëshpërimi udhëheq njeriun në vetëkontroll, rrit mirëkuptimin dhe dhembshurinë e tij dhe zbut zemrën e tij.

  • Lumturia gjendet në zemër dhe jo në rrethanat.

  • Mendja mund harrojë dikur, por zemra. Asnjëherë.

  • Një zemër e mirë dhe e sjellshme është burim gëzimi dhe rreth saj çelin buzëqeshje.

  • Kur krijoj diçka me zemër, ajo ngjan e mrrekullueshme. Por kur thjesht vendos mendjen, rezultati është i varfër.

  Burimi: Bukuri.com

   Ora është Wed Jan 16, 2019 5:56 am