AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  TEST ....Si i perballoni situatat e krizes?

  Share
  avatar
  AlbSpace Staff
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 170
  Join date : 08/06/2009
  Location : Albania

  TEST ....Si i perballoni situatat e krizes?

  Mesazh  AlbSpace Staff prej Thu Dec 01, 2011 4:48 pm

  Kur kaloni nje moment jo te mire me partnerin, nje mik apo mikeshe, apo te aferm tuaj, ne caste nervozizmi si do ta perballoni situaten? Gjate dites mund te hasnit shume te papritura. Do ti perballoni ne menyren me te keqe, apo me sukses? Nepermjet ketij testi do te gjeni pergjigjet e duhura rreth mendimeve dhe tipit tuaj. E shohim bashke:


  Dy miqte tuaj jane ne udhetim. Papritur sheh dike qe nga shtepia e tyre nxjerr nje objekt ne menyre misterioze. Cfare do te beni:
  a. Do te lajmeroni policine (2 pike)
  b. Do ti ndiqni nga pas dhe ti ndaloni (1 pike)
  c. Do te mendonit se jane punonjes te servisit (3 pike)


  Shihni papritur qe mikja juaj hyn ne makinen e nje te panjohuri. C’beni ne kete rast:
  a. I shenoni targat dhe i telefononi prinderve te saj (2 pike)
  b. Do te mendoni se eshte ndonje i aferm i saj (3 pike)
  c. Do ta linit situaten pa e vene re (1 pike)


  Jeni duke shetitur kur befas ju ndalon nje njeri duke ju treguar kartelen e punetorit te sigurimit te shetitores dhe duke ju akuzuar per vjedhje ju ndalon. Ju:

  Do te qani nga halli (1 pike)
  Do te qeshnit per kete cmenduri (3 pike)
  Do te egersoheshit (2 pike)

  Enderroni se banesa ju eshte ndezur flake dhe befas zgjoheni dhe nuhatni aromen e tymit. Atehere do te:
  a. Ngriheni per te pyetur se c’vjen ajo ere (2 pike)
  b. Vraponi neper koridor per te alarmuar bashkebanuesit (1 pike)
  c. I thuani vetes: ’eshte vetem nje enderr e keqe’ dhe do vazhdoni gjumin (3 pike)


  Qendroni te shtrire ne plazh kur degjoni nje femije duke kerkuar ndihme, dhe me pas e shihni se si perpelitet ne valet e ujit. Ju do te:

  Vinit ne perfundim se prinderit e tij do te lajmerohen dhe do ta zgjidhin problemin (3 pike)
  Rendni per ti ndihmuar (2 pike)
  Provoni per ta shpetuar (1 pike)

  Jeni vetem ne mbremje ne shtepi dhe ju duket se degjoni dike ne dhomen tjeter. Ju:

  Do ta ndalni driten dhe do te fshiheni (3 pike)
  Do te thirrni ne ndihme nga dritarja (2 pike)
  Do ta rrembeni ndonje send dhe ta hulumtoni shtepine (1 pike)

  Jeni duke ngare makinen naten dhe befas ju shperthen goma. Rezerven nuk e keni. Ju:
  a. Do te dilni dhe do ta vazhdoni rrugen ne kembe (1 pike)
  b. Do te ndizni dritat, mbylleni Brenda dhe do te prisni ndonje veture tjeter (2 pike)
  c. Do te shtriheshit ne sediljen e prapme dhe do te binit ne gjume (3 pike)


  Rastesisht e hapni letren e partneres/rit tuaj dhe vereni se eshte leter dashurie, derguar nga ndonjeri/ra qe as nuk e keni ditur se ekziston. Ju:
  a. Do te vini ne perfundim se eshte ndonje loje e pakripe (3 pike)
  b. Te hidheruar, do te kerkonit ndarje (1 pike)
  c. Do te kerkoni bisede te hapur per kete problem (2 pike)

  Tabela e rezultateve

  8-12 pike: Reagoni shume shpejt. Ne situatat e krizes, se pari duhet te mendoni qe te reagoni sa me mire. Numeroni deri ne dhjete dhe atehere vendosni per mundesite e reagimit me te mire.

  13-18 pike: Eshte shume mire qe kur afrohet ndonje moment krize, te qellon afer ndonje person si ju. Ju i vleresoni gjerat mire dhe gjithmone ndermerrni hapa ideale. Gjithnje mendoni me kohe dhe e parandieni krizen.

  19-24 pike: Jeni nje person shume optimist, i bindur se cdo gje do perfundoje mire. Shpesh beni leshim qe me kohe ta ndieni rrezikun e kur e shihni se eshte vone per te reaguar bieni ne depresion. Detyrojeni veten per situatat e mundshme te krizes si dhe te mendoni me teper per pjesemarrjen tuaj para se tju mbyllen rruget.

   Ora është Wed Jan 16, 2019 6:19 am