AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Urdhëresa për të menduar pozitivisht

  Share
  avatar
  AlbSpace Staff
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 170
  Join date : 08/06/2009
  Location : Albania

  Urdhëresa për të menduar pozitivisht

  Mesazh  AlbSpace Staff prej Thu Dec 01, 2011 3:14 pm

  Eshte optimizmi ai që na sjell lumturinë.

  Ta shohësh botën me gjithë ngjyrat e saj, në të kundërt destinacioni do të biesh në depresion. Për këtë qëllim nevojitet filozofia e buzqëqeshjesh, të paktën këtë sugjeron psikologu. Sipas këtij të fundit ndjenja e të qenit i plogësht, na bën që të jemi pesimistë, edhe atëherë kur adrenalina e situatës ku po jetojmë mund të jetë në maksimum. Braktisni këtë situatë dhe ndiq me kujdes katërmbëdhjetë urdhëresat që ju bëjnë të mendoni pozitivisht. Katërmbëdhjetë urdhëresat e të menduarti pozitivisht, lidhen me të qenit i lumtur, edhe atëherë kur gjendja jonë shpirtërore është poshtë. Sipas një studimi të kryer nga Erasmus University në Rotterdam, shumë prej të anketuarve edhe pse jetojnë në një shoqëri mjaft të përparuar arrijnë që të preokupohen edhe për gjërat më të vogla. Kjo gjë i bën ata që të mos ndihen të lumtur, duke u shqetësuar jo vetëm pë problemet personale, por edhe rreziqet globale, të cilat na heqin kënaqësinë e të jetuarit brenda normave që nuk na krijojnë stres.  1. Merru me diçka

  2. Shoqërohu me miq

  3. Duhet të jesh prodhimtar

  4. Organizohu ndryshe

  5. Mos u shqetëso

  6. Ridimensiono frymëzimin

  7. Mendo pozitivisht

  8. Mendo për të tashmen

  9. Puno në një personalitet të shëndoshë

  10. Zhvillo një personalitet të shoqërueshëm

  11. Duhet të jesh vetvetja

  12. Elimino ndjenjat negative

  13. Kultivo raportet intime

  14. Konsideroje lumturinë si prioritetin numër 1

   Ora është Wed Jan 16, 2019 5:55 am