AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Share
  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:00 am

  Atdhedashuria

  Fyell' i bariut
  Besa
  Dheu
  Fshati im
  Korriku
  Ku kemi lere
  Punerat e Perendise
  Roberia
  Shqipetar
  Sulltani
  Baba Tomorri
  Trim' i Shqiperise
  Varferi dhe liria
  Naim Frasheri
  Atdheu dhe dashuria
  Memedheu
  Dashurise

  Dashuria
  Deshire
  Kopshti i dashurise
  Kurbeti
  Vaje
  Zolejka
  Drama & Komedi

  Burri i dheut
  Pas vdekjes
  14 vjec dhender
  Baba Musa lakuriq
  Fabula (shqiperime + origjinale)

  Bretkosa qe desh te fryhej sa nje ka
  Cinxrri dhe milingona
  Dhelpra dhe cjapi
  Djali dhe dhaskali
  Gjeli dhe dhelpra
  Lopa, dhia, delja dhe luani
  Luani dhe miu
  Macoku dhe miu plak
  Ujku me dhelpren gjykohen nga majmuni
  Millonai i biri dhe nje gomar
  Njeriu dhe fytyr' e vet
  Ujku dhe qengji
  Korbi dhe dhelpra
  Ujqrit dhe dhente
  Publicistika

  Parathenie (leter bashkombasve)
  Klubi i Selanikut
  Besa-Bese


  Edituar për herë të fundit nga Angel_Dreams në Sat Nov 26, 2011 12:06 am, edituar 1 herë gjithsej
  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:01 am

  Fyell' i bariut

  Bariu, shokë, bariu,
  kur gjëmon e fryn veriu,
  është përjashta fatziu,
  e rreh breshëri dhe shiu!
  Barinë, shokë, barinë,
  mos e harroni fatzine,
  se lë gruan e shtëpinë
  t'u kullosë bagëtinë.
  kullotni, moj bagëti,
  ti, ti, ti. . .
  Kullotni, biro, kullotni,
  kur të vdes te me kujtoni,
  Ndjesë pastë! — të më thoni.

  Shikoni barin' e gjore:
  në diell a në dëborë,
  bariu me shkop në dorë
  ruan deshtë me këmborë.
  Vështronje barinë mirë,
  me të ngrën' e me të pirë,
  t'u marrë dhëntë pa gdhirë,
  t'i kullosë me dëshirë,
  të rrijë bashkë me to,
  to, to, to.
  Hani, moj bagëti, hani,
  kur të vdes do të më qani,
  për mua zi do te mbani!
  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:01 am

  Besa-besë

  Gjithë vendetë gëzojnë,
  ti, Shqipëri, pse pushon?
  Gjithë njerëzit këndojnë,
  ti, shqiptar, pse rënkon?
  Gjithë duanë lirinë
  dhe pa të njeriu s'rron;

  ti, shqipëtar, Shqipërinë
  në zgjedhë si e duron?

  Zgjohuni, o shqipëtarë,
  erdhi dita për liri!
  Zini luftë me barbarë,
  përpiqi për Shqipëri!

  Të krishter' e myslimanë,
  të tërë një sua kemi;
  gegë, toskë, dibranë,
  gjithë shqipëtarë jemi.

  Mblidhuni te bëjmë benë,
  të gjithë dorë për dorë:
  Të duamë mëmëdhenë,
  edhe malet me dëborë.

  Që ditën që u shkeli
  robëria dhe gjer sot
  nukë bën më bar Dhëmbeli
  dhe Tomori qan me lot.

  Male me krye në qieli,
  si duroni robërinë?
  Ju që shihni drit' e diell,
  pse s'ndrini dhe Shqipërinë?

  Ku janë vaftet e parë,
  që kini dhënë yrnek?
  Ku jini, o shqipëtarë,
  pse s'dëgjohet një dyfek?

  Apo humbi trimëria,
  apo s'doni mëmëdhenë?
  A u shua Shqipëria,
  që ka pjellë Skënderbenë?

  Pse rrini lidhur me lak?
  Pse shpëtoni vënd' tuaj?
  apo s'u mbeti më gjak,
  se e derdhtë për të huaj?

  Mirri pushkëtë në duar
  edhe bëni besa-besë:

  Shqipëria do shpëtuar,
  kokë turku të mos mbese!

  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:01 am

  DHEU

  Dheu i gjat' e i gjerë,
  na jep buk' e na jep verë
  për të ngrën' e për të pirë,
  kush di ta punojë mirë.

  Si njeri i shtrënguar,
  dheu nukë fal gjë kurrë,
  pa munduar, pa punuar'
  S'na jep as misër, as grurë.

  Do ta punojë njeriu
  dhe ta vadisë me djersë
  që të hajë buk' i ziu,
  nga uria të mos vdesë!

  Punoni, more të mjerë,
  se dhe gjëri në na mbetë,
  pas neve vinë të tjerë,
  nukë sosetë kjo jetë.

  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:02 am

  Fshati im

  Maletë me gurë,
  fushat me bar shumë,
  aratë me grurë,
  më tutje një lumë.

  Fshati për karshi
  me kish' e me varre,
  rrotull ca shtëpi
  të vogëla fare.

  Ujëtë të ftohtë,
  era pun' e madhe,
  bilbili ia thotë,
  gratë si sorrkadhe.

  Burrat nën hie,
  lozin, kuvendojnë,
  pika që s'u bie,
  se nga gratë rrojnë!

  Gratë venë nd'arë,
  dhe në vreshta gratë,
  gruaja korr barë,
  punon dit' e natë.

  Gratë në të shirë,
  në të vjela gratë,
  ikinë pa gdhirë,
  kthenenë me natë.

  Gruaja për burrë
  digjetë në diell,
  punon es'rri kurrë
  as ditën e diel.

  0 moj shqipëtarkë,
  që vet' e nget qetë,
  edhe drek' e darkë
  kthehesh e bën vetë;

  Moj e mjera grua,
  C'e do burrë zinë
  që ftohet në krua
  dhe ti mban shtëpinë!.

  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:02 am

  Korriku*)

  Na erdhi korriku prapë,
  me grurë të ri, me vapë.
  Mirë q'erdhr, o korrik,
  gjithë bota të ka mik,
  të duanë varfëria,
  se s'vdes njeri nga uria.
  Korriku, si flak' e drizit,
  na ngroh palcën e kurrizit.
  0 korrik, o faqezjarr,
  gjithë lule, gjithë bar,
  dhe me pemë barrë-barrë,
  s'dimë ç'të hamë më parë.
  Në korrik piqen me radhë
  pjeshkë, mollë, thanë, dardhë;
  kur afrohet korriku,
  zë të piqetë dhe fiku.
  Nga gjithë pemët e tjera,
  fiku na mbiftë te dera,
  se gjersa ka shporta fiq,
  gjithë bota janë miq...
  Me shpresë të këtij muaj,
  punëtor, puno e vuaj,
  të punojmë që të gjithë,
  të mos mbetemi pa drithë,
  se në këtë muaj zoti
  na kërren nga tërë moti.
  Ata që kanë punuar,
  në kornk janë të gëzuar,
  Se në këtë deli muaj
  nuk ka lëmë pa duaj.
  Vjen korriku, punëtorë,
  mirrni drapërin në dorë,
  të korrij kush ka punuar,
  kush ka mbjell' e ka lëruar.
  Dilni, dilni nëpër ara
  e shihni, ç'ka bërë fara:
  shikoni një ZzZ gruri,
  se sa ZzZ, grurë pruri.
  Shikoni kallinjt' e verdhë,
  në korrik duhenë mbledhë.
  Shihni, shihni kur fryn era,
  kallinjtë, lozin si shqerra;
  me diell, kur fryn veriu,
  si floriri ndrit kalliu,
  fusha, ara, palë-palë,
  duken si deti me valë.
  Fush' e gjatë, fush' e gjerë,
  pse më bën të qaj ngaherë?!
  Me djersën e varfërisë
  gjith' arat e Shqipërisë
  vaditen, e gjë s'kërrejnë,
  se të huajt' i rrëmbejnë!
  Shqipëtari, dëm e kotë,
  punon gjithnjë për botë;
  arat që mbjell, ngaherë
  vjen' e i korrin të tjerë!
  0 korrik, o faqezjarr,
  je dukur dhe luftëtar:
  në Francë, kush nuk e di,
  u ngre vëndi për liri;
  në korik lufta u zu,
  u bë gjaku gjer në gju...
  kryengritjet q'u bënë,
  prej korriku janë zënë;
  se zjarrë që ndez korriku,
  nuk' e shuan dot armiku;
  se dielli është i ngrohtë,
  ndez gjakun në gjithë botë.
  Gjaku i trimit vërtetë
  për liri ndizetë vetë,
  gjaku yt, o shqipëtar,
  s'të ndizet as në behar!
  Të ndeztë vap' e korrikut,
  t'i biesh në kok' armikut!

  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:02 am

  Ku kemi lere

  Ne c'vend kemi lere?
  Ku na bejne ndere?
  --Ne Shqiperi.

  Po njeriu vete,
  cile do ne jete?
  --Do vend' e tij.

  Ku i duket balta
  m'e e embel se mjalta?
  --Ne vend te tij.

  Ku munt te gezoje
  dhe me nder te rroje?
  --Ne Shqiperi.

  Perse te punoje
  dhe te lakemoje?
  --Per vend' e tij.

  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:03 am

  Punërat e Perëndisë

  Zot i math e i vërtete,
  çdo pun' e ke bërë vetë;
  bëre qiejtë dhe denë,
  bëre yjtë dhe dhenë,
  bëre diellin' me dritë,
  bëre nat, e bëre ditë,
  bëre erënë dhe retë,
  bëre pemëtë me fletë,
  bëre hënëzën me yje,
  bëre fusha, male, pyje,
  bëre zogjtë, që këndojnë
  dhe lulet që lulezojnë,

  bëre dimër' e beharë,
  bëre kuaj e gomarë,
  bëre misër edhe grurë,
  po më shumë bëre gurë.
  Si bëre kaqë të mira,
  bëre dhe shumë egërsira:

  bëre arinë dhe derrë,
  bëre... po ç'nukë ke bërë?
  Bëre botënë të tërë,
  bëre dhe djallë me brirë!
  Çdo pun' e ke bërë mirë,
  po një gjë bëre pa mënde
  dhe prishe punën tënde:

  Kur bëre derr' dhe arinë,
  Ç'deshe që bëre Turqinë?
  Se të mos qenkej kjo farë,
  bota do të vinte mbarë,
  dhe do të lulëzonte,
  Shqipëria do t'gëzonte.

  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:03 am

  Roberia

  E dashura memedhe,
  te dua dhe kshtu si je!
  Po kur te te shoh te lire
  do te te dua me mire.

  Qani pyje, fusha, gure,
  qani male me debore!
  Shqiperia mbet e gjore
  dhe nuke sheh drite kurre;
  nje mjegull e keq’ e shkrete
  e ka mbuluar perjete!

  Nje gazep, nje erresire,
  vetetit edhe gjemon!
  Rrojme me zemer te ngrire,
  nga frika kerkush s’gézon!
  Njerzit kurre s’kendojne
  dhe bilbilete vajtojne!

  Qiameti, shkretetira!
  Zogu vete ze folene,
  njeriu le memedhene,
  se mbreteron egersira!
  Per Shqiperi desherojme
  se ne vend te huaj rrojme.

  Roberine si duron,
  o moj Shqiperi e mjere?
  Shpetove vende te tjere,
  vete nen zgjedhe rron!
  Shqipetare beni bene
  te leftoni per atdhene.

  E dashura memedhe,
  te dua dhe keshtu si je!
  Po kur te te shoh te lire,
  do te te dua me mire!


  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:03 am

  Shqipetar!

  Shqiperin' e mori turku,
  i vu zjarr!

  Shqipetar, mos rri, po duku,
  shqipetar!

  Mjaft punove per te tjere,
  o fatkeq!
  Kujto vendin tek ke lere
  dhe tek heq.

  Te ka bere perendia
  luftetar,
  si s'te lodhi roberia,
  shqipetar!

  Erdhi dita te ngresh koke,
  te kerkosh
  lirine, bashke me shoke
  te leftosh!

  Mos beni si keni bere
  gjer me dje,
  por te leftoni te tere
  per Atdhe.

  Peseqind vjet kemi rruar
  me pahir,
  Lidhure me kemn' e duar
  me zinxhir!...

  Myslyman' e te krishtere
  jemi keq!
  Te ngrihemi qe te tere,
  djem e pleq!

  Te ngrihemi te deftojme
  trimeri;
  ja te vdesim ja te rrojme
  per liri!

  O moj Shqiperiz' e dashur,
  memedhe,
  Te shoh me buze te plasur,
  si me sheh.

  U shkretove anembane,
  Shqiperi,
  se shqiptaret s'kane
  dashuri.

  Gjithe djemte qe ke qare
  dhe mban zi,
  per Morene jane vrare,
  per Turqi!

  Zhvish rrobat e roberise,
  memedhe,
  vish armet e trimerise
  se ke ne!

  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:04 am

  Sulltani

  Jam sulltan, mbret i vertete,
  shok té tjere s’kam ne jete;
  gjaketor e zemerderr,
  nga frika me bejne nder!
  Dola nga fund’ i Azise
  si rrebesh’ i perendise:
  Vrava, preva e shkretova,
  boten me gjak e mbulova!’)
  Kur zotova Anadolle,
  erdha mora dhe Stambolle,
  njerezit i shkova ne thike,
  dhe, kush mbeti, rron me frike!...
  Jam i keq si egersire,
  te urtet jane te mire,
  dua te quhem i marre,
  po puna te veje bare.
  Thera greker e bullgare,
  thera ermenet e mjere,
  thera sa munda te tjere!
  Egersire si ariu,
  me fytyre si njeriu,
  me dergoi perendia,
  qe te vuaj’ njerezia!
  Evropa qe me shikon,
  te me beje gje s’guxon,
  se ka mejtime te tjera...
  Prisha, vrava, preva, hera!
  Bera.. po c’nuke kam bere?
  Prisha botene te tere!
  Mysliman’ e te krishtere
  Kam derguar n’ate jete,
  me teper se c’vdiqne vete!
  Jam i zoti, rroj me palle,
  s’dua te shoh njerez te gjalle!
  Nat’ e dite gjak kerkoj,
  pa pire gjak s’munt te rroj!
  Dhe tani q’u beshe plak,
  nuke munt te fryhem gjak!
  Ata qe kam nene zgjedhe,
  te mundije tok t’i mbledhe,
  me dore time t’i vrase,
  te pije gjakn’ e rajase!
  Pse s’u be nga perendia
  me nje koke njerezia,
  qe ta prese menjehere,
  te mos mbeteshin te tjere!
  Te mbetej dheu i shkrete,
  se doje te rroje vete:
  me egersira te rroje,
  pa frike tc mbreteroje,
  se me duan e i dua,
  jemi nje gjak e nje sua!
  S’lash njeri pa te keq!
  Gra e burra, djem e pleq,
  dridhene kur me kujtojne:
  memate me mallekojne,
  me mallekojne te vete
  edhe qajne dit’ e nate!
  Qajne! Po kush nuke qa?
  Qajne burra, qajne gra,
  qajne malete per pyje,
  qajne fushate per lule!...
  Kudo shkela u tha bari,
  c’la pushka e dogji zjarri!...
  Egersire si ariu,
  hengra dhe mish njeriu!
  Si kam dashur kam punuar,
  pse nuke jam i gezuar?
  I lig jam, te liga dua,
  nga kush me vjen frike mua?
  Nuke di se c’kam i ziu,
  nga frika gjaku me ngriu...
  Me punera qe kam bere,
  me duken armiq te tere,
  mysliman’ e te krishtere;
  sa dhe trimat shqipetare
  zun’ e me punojne varre!
  Humba Moren’ e Vllahine,
  Bullgarine me Serbine.
  Bosnjene me Mal’ e Zi,
  Gjiritne me Thesali.
  Keshe kombn’ e Shqiperise,
  direk i gjithe Turqise;
  pse s’me priti sa te vdese
  pa te me dil i pabese!
  Me Shqiperi te leftonem,
  kam frike mos turperonem;
  kam frike nga Skenderbeu
  mos dale prape nga dheu!...
  Se c’mendoj, a c’jam i marri!
  S’me ben dot gje shqipetari
  dhe sa te jem vet’ i gjalle,
  nga zgjedha s’ka per te dale.
  Pas meje ne kete jete,
  guri mbi gure mos mbete!  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:04 am

  Baba Tomori

  Baba-Tomor, kish’ e Shqiperise,
  mal i larte, fron i perendise,
  tek ti vinin njerezit qe moti
  per te msuar se c’urdheron zoti...
  Tek te lutem dhe u duk’ e qare
  te msoj q’thot dhe per shqipetare.
  Kane qene trima te levduar
  dhe ne lufte s’jane turperuar,
  qene trima dhé memedhetare,
  besa, feja s’i kishne dhe ndare,
  Shkonin jeten me pucke ne dore,
  Donin shqipen, s’qene tradhetore,
  lulezonte gjithe Shqiperia,
  s’e s’kish shkelur si sot roberia,
  gra e burra donin Shqiperine,
  djem e cupa kendonin Lirine.
  Sot qysh gjendet komb’ i Shqiperise!
  I permbysur nga zgjedh’ e Turqise,
  shqipetaret, si dhe bagetia,
  zbathur, zhveshur vdesen nga uria!
  Shqipetaret? Sot s’ka shqipetare,
  turku, greku na kane perndare!
  Prifti, hoxha, kisha dhe xhamia,
  Na genjejne... U prish Shqiperia...
  Mal i larte, me krye ne diell,
  fron i zotit q’eshte mbret ne qiell,
  Baba Tomor, o mal’ i uruar,
  c’kane ngjare, gjithe c’kane shkuar,
  i di vete, s’dubet te t’i themi;
  C’do te ngjajne, te lutem rrefemi,
  Sot e tutje, c’thote perendia?
  Do te heqe shume Shqiperia?
  cfaj ka bere, c’gjynahe paguan?
  Nga Turqia te tere shpetuan:
  Greku, serbi, velau, bullgari,
  nene zgjedhe mbeti shqipetari
  cthote zoti per kombine tone,
  do ta lere pene sulltan qene?
  Na shkretoi, na preu, na griu,
  na c’nderoi dhe gjakne na piu,
  na mundoi, shpirtin na nxori!!1
  Fshiu lotet dhe me tha Tomori:

  0 shqipetaret e gjore,
  Ndegjoni Baba-Tomore:
  Kombi tuaj s’vete mbare
  se beset u kane ndare.

  Besa e bashkon njérine:
  Ju pse e ndani perendine?

  Si ungjilli dhe kurani:
  nuke na dihete fundi;
  me qiejte mos u mbani
  se nuke mbahen gjikundi.
  Te krishter’ e myslimane
  gjithe nje perendi kane;
  ini nje gjak, mor te ngere,
  se nde nje vend kini lere.
  Ini gjithe shqipetare,
  s’ini greker a tartare,
  hiqni dore nga rreziku,
  shihi se c’punon armiku
  i pabesi dhe i ligu.

  Mblidhuni te béni bene,
  te kujtoni Skenderbene,
  te duani Memedhene,
  te mos e lini te shkrete...
  Ngrihi ta shpetoni vete,
  se u ndin zot’ i vertete,
  mos e peshoni Turqine,
  mos e besoni Morene
  te duani perendine;
  te duani Memedhene
  Erdhi dita te leftojme
  per lirin’ e Shqiperise;
  ja te vdesim, ja te rrojme
  si burrat’ e trimerise.

  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:04 am

  Trim i Shqiperise

  Kush ka qene trim nje here?
  Aleksandr’ i Math i vjere,
  Pirrua me shoke te tjere
  ne Shqiperi kane lere,
  Po nga te gjithe m’i zoti, –
  Skenderbeu Kastrioti.
  0 mbret i dashur, ku je?
  Ku je, more Skenderbe?
  Si duron ti nene dhe?
  Nuke te vjen keq per ne?
  Qe ditdné, qé 'na le,
  vendi yn’ u be raje’)...
  Te lutemi dit’ e nate,
  n’ate jete ku ke vate,
  dergona shprese e urate
  te mos rrojeme si grate...
  Te ngrihemi te leftojme,
  Turqit ti debojme,
  Shqiperine ta shpetojme
  Dhe lir' e me nder te rrojme.

  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:05 am

  Varferia dhe liria

  Jam i varfër, po i lire,
  ndaj më pëlqen varfëria;
  kush do të rrojë më mirë,
  s'urdhëron dot veten e tia.
  Mbreti, sikur të më thotë:
  «Hajde në pallat me mua,
  të gëzosh dhe ti në botë^,
  do t'i them: «Zot, nukë dua;
  për të ngrën' e për të pirë
  nukë mund të shes lirinë;
  i varferi rron më mirë
  s'ai që do madhërinë.
  S'më duhet ergjëndi mua,
  dua lirine dhe ndere,
  dua te bej si te dua,
  jo si te duan te tjere.
  Kush mund e ben si do vete,
  ben si thote Perendia,
  nuke ka ne kete jete
  gje m'e vyer se liria.


  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:05 am

  Naim Frasheri

  Vdiq Naimi, vdiq Naimi,
  moj e mjera Shqiperi!
  Mendjelarti, zemertrimi,
  vjershetori si ai!

  Vdiq Naimi, po vajtoni
  shqipetarka, shqipetare!
  Naimne kur ta kujtoni,
  mos pushoni duke qare!
  ..................................

  Vdiq Naimi, gjithè thone,
  qani turq, qani kaure!
  Bilbil’ i gjuhese tone
  s’do te degjohet me kurre!

  Vdiq Naimi, qe kendoi
  trimerine, Skenderbene,
  vdiq Naimi, qe levdoi
  dhe nderoi memedhene!

  Vdiq Naimi, po c’te gjeti,
  o moj Shqiperi e mjere!
  Vdiq Naimi, po kush mbeti?
  Si Naimi s’ka te tjeve.

  Vdiq Naimi! Vdekj’ e shkrete,
  pse more te tille burre?
  I ndrite shpirti per jete,
  mos i vdekte nami kurre!

  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:05 am

  ATDHEU DHE DASHURIA
  Vitua nje pun' e madhe,
  e bukur si sorkadhe,
  nga gjithe shoqet shquan
  dhe gjithe trimat e duan.
  Per te tille bukuri
  kush nuke ka dashuri?

  Nje dite qe vij ne krua,
  duke ecure mbi thua,
  poqi njè turk, trim te marre
  tjeter here s’e kish pare.
  Rrobate qe kish, i ndrinin
  dhe armet i vetetinin!
  Kur shtiu syt’ e e pa:
  «Vito, te dua! i tha.
  Vito, do te te marr grua!»
  Uitua u turperua,
  po me shum’ u hidherua
  dhe iu pergjegj: «S’je per mua,
  se u’nje tjetere dua,
  jemi nje bes’ e nje sua;
  po merre fjalene prape
  dhe shko ketej me vrape!»
  – Kush eshte me trim se mua,
  qe do te te marre grua?
  – Ai qe jam vluare (fejuar)
  dhe per te martuare;
  eshte trim’ sa s’gjendete,
  i mire sa s’benete;
  ish vet’ i trete vella,
  kush ka qene si ata?
  Trima sa s’i zinte plumbi,
  njeri vdiq, i dyti humbi.
  Jorgjin e la perendia
  shprese per memen e tia;
  eshte i vetem e jetim,
  i dashur’ i shpirtit tim,
  dhe nga te tere me trim,
  perdor pallen e hanxhare,
  eshte i zoti te me marre!
  Ndaj, té lutem, mos me nga,
  te mos biesh ne hata,
  se shejtani pune s’ka!»

  Turku me te tilla fjale,
  qiti te shkretene palle,
  nga inati u verdhua
  dhe thirri posi dragua:
  «N’eshte m’i zoti nga une,
  le te me dale ketune,
  ne me munte, besa-bese.
  Burri yt po le te jete,
  n’e dergofsha n’ate jete,
  dije, do te te marr vete!»
  Vitua shum’u frikua,
  lot i vinine si krua,
  dhe me shtepi, duke qare,
  rrefeu q’i kishte ngjave.
  Po Jorgji, kur e degjoi,
  veshi armete dhe shkoi,
  u ngjit malite perpjete
  ashtu si ngjitene rete,
  dhe me zi te madh si shkembi
  po therret, sa tundet vendi:
  «Kush esht’ ai q’u levdua,
  qe do te mundet me mua?»
  Me ze te math, si gjemimi,
  iu pergjegj ahere trimi.”)
  «Une jam ai qe shtie
  dhe plumbi dem nuk bie.
  U’ jam ai qe kam vrare
  bejlere dhe pashallare,
  dhe kaure, mije vete,
  kam derguar n’ate jete!
  Dhe do te trembem tani
  nga nje fusharak si ti?
  Tani do ta shoq dhe vete
  kush eshte trim i vertete...
  Keto thosh turku dhe vinte,
  po dhe Jorgua e printe;
  hodhi armété perdheze
  dhe zuri te sgjeshe brezè,
  qe kish qepur Vitua vete,
  Si fustan e fermelete.
  Kur e kujtoi, u shemb,
  mos pandehni se u tremb,
  beri kryqn’ e fshiu lote:
  «Jam azer!» hidhet e thote,
  edhe me dore nje thike
  ju vcrsul turkut pa frike.
  Trimi rrembeu hanxhare
  dhe po hidhej si i marre,
  Fryjti era, nga rrembimi
  leshon flokatene trimi,
  Atje ku qe afèruar,
  me gjoks hapet leshetuar,
  ju duk, ne gryke te tij,
  varture nje hajmali.
  Jorgji, kur pa najmaline,
  syte permbi te i ngrine.
  Dale, tha, ashtu me rruash,
  pa leftojme kur tè duash,
  po, ne beson perendine,
  kush ta fali hajmaline?
  – Nenia ne foshnjeri
  ma vari per mbaresi,
  po c’te duhet kjo pune?
  – Nje te tille kam dhe une!
  Shiko! Nena ma ka fale
  dhe mua, kur jesha djale!
  Te dy trimat hapne gjite
  dhe shikonin hajmalite
  qepur me pe te florinjte,
  si njera, si tjetera,
  te dya te vjetera;
  pérbrenda, pshelur') me karte, (mbeshtjelle)
  gjetén nga nje kryq te arte!
  Mbeten te mahniture
  dhe si te goditure!
  te tille pune, kur pane,
  u pushtuan dhe rane,
  Dhe te dy nje fjale thane:
  «Te kam vella, mor i mjere,
  nga njè bark paskemi lere!
  Jemi nje fis e n,je fare,
  jemi te dy shqipetare,
  po besa na paska ndaré,
  Sa na beri pér tè vrare!
  Sot qii dime vetèhene,
  duhet te bejme bene
  te duam memedhene.
  Tani te marreme male,
  te leftojme per lirine,
  te mos kthehemi te gjalle
  pa shpetuar Shqiperine!
  Tani Viton ta harrojme,
  me Turqine te leftojme,
  ta dergojme nga ka ardhe,
  te shome dite te bardhe.»
  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Angel_Dreams prej Sat Nov 26, 2011 12:07 am

  Memedheu

  Memedhe quhete toka
  ku me ka renure koka,
  ku me ka dashur mem' e ate,
  ku me njeh dhe gur' i thate,
  ku kam pasure shtepine,
  ku kam njohur perendine,
  stergjyshet ku kane qene
  dhe varret qe kane vene,
  ku jam rritur me therrime,
  ku kam folur gjuhen time,
  ku kam fis e ku kam fare,
  ku kam qeshur ku kam qare,
  ku rroj me gaz e me shprese,
  ku kam deshire te vdese.


  Sponsored content

  Re: Andon Zako Çajupi [Atdhedashuria]

  Mesazh  Sponsored content


   Ora është Sun Apr 22, 2018 7:44 pm