AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Ekspertët: Duhet ligj për mbrojtjen e kapitalit vendas

  Share
  avatar
  Angel_Dreams
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 259
  Join date : 03/06/2009
  Age : 27
  Location : Albania, Berat

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Ekspertët: Duhet ligj për mbrojtjen e kapitalit vendas

  Mesazh  Angel_Dreams prej Fri Nov 25, 2011 11:13 pm

  Nevojitet një ligj për filialet e kompanive të mëdha që operojnë në Shqipëri për të mos transferuar fitimet e tyre jashtë

  Dekani i fakultetit të Ekonomisë, Omer Stringa, tha për RTV SCAN se, Qeveria duhet të garantojë moslargimin e fitimit të këtyre kompanive. Sipas Stringës, efektet e krizës që po kalojnë këto vende do të ndihen edhe në vendin tonë duke ngadalësuar ritmin e rritjes ekonomike.

  Për një përballim më të mirë të efekteve negative, Stringa thotë se, është e nevojshme që Qeveria gjatë viti 2012 të ulë shpenzimet dhe të transferojë investimet nga publike në private.

  Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, thotë gjithashtu se, për të përballuar situatën e krizës nevojitet një mirëmenaxhim i financave publike, mbajtja e klimës më të mirë për biznesin dhe zgjerim i politikave sociale qeveritare, për të mbështetur shtresat e varfëra.

  Preçi propozon përshkallëzimin e tatimit mbi fitimin për të gjitha ato kompani që kanë normë fitimi mbi 20%, në këtë mënyrë do të rikuperoheshin të ardhurat nga rënia e remitancave. Por, një politikë e taksës përshkallëzuese bie ndesh me politikat qeveritare, që kanë krijuar një ambient sa më të përshtatshëm për biznesin dhe për tërheqjen e investimeve të huaja direkte.

   Ora është Mon Oct 22, 2018 3:30 am