AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Zbulohet pasaporta e falsifikuar e Hitlerit

  Share
  avatar
  Admin
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 173
  Join date : 02/06/2009
  Age : 27
  Location : Berat, Albania

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Zbulohet pasaporta e falsifikuar e Hitlerit

  Mesazh  Admin prej Wed Nov 23, 2011 10:59 pm


  Nga arkivat e “Special Operations Executive”, grupi i punëtorëve britanikë që merrej me organizimin e Rezistencës në vende të pushtuara nga gjermanët gjatë Luftës së Dytë Botërore, ka nxjerrë një pasaportë të falsifikuar të Adolf Hitler. Bëhet fjalë për një dokument veçanërisht interesant pasi tregon si mjeshtërinë ashtu dhe ironinë e falsifikatorëve. Në pasaportën e falsifikuar të Hitlerit, faktikisht, është vendosur shkronja ‘j’ për të pohuar se ishte “jew” (çifut) dhe gjithashtu kishte një vizë hyrëse në Palestinë. Megjithatë nuk përfundon me kaq pasi falsifikatorët e kanë paraqitur Hitlerin thjesht si një njeri me mustaqe me profesion piktor.

   Ora është Tue Dec 11, 2018 7:08 pm