AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Fjale Te Urta By: «Staff NeWaGe»

  Share
  avatar
  AlbSpace Staff
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 170
  Join date : 08/06/2009
  Location : Albania

  Fjale Te Urta By: «Staff NeWaGe»

  Mesazh  AlbSpace Staff prej Mon Jun 08, 2009 3:03 pm

  S’ka njeri pa nje te keqe.
  Shpifja eshte si thengjilli, qe, dhe kur nuk djeg, nxin.
  Te rinjte dine gjithcka, te vjetrit dyshojne ne gjithcka.
  Thinjat jane privilegj i te zgjuarve.
  Vendin e huaj fort ta levdosh e kembet mos ta kerkofshin.
  Zoti ka thene, ne qofte se do te dish se cilin kam denuar, shih se ia kam lene nje gje mangut.
  Zanati i spiunit eshte te shese sekretet e miqve.
  Zanati i servilit eshte te sjell fitim, por ditet i ka te numeruara.
  Agait i pjell edhe kau, jo vetem lopa
  Ai qe behet i urte si delja, e hane ujqet
  Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje deshiren e tij
  Ai qe di te vjedhe, di edhe te fshije gjurmet
  Ai qe din me kuvene, e hijeshon nejen ne ate ven
  Ai qe don me u ba zengin, niset me se pari me vjedhe
  Ai qe eshte i pasur, jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga zemra
  Ai qe eshte ne fuqi behet se din cdo gje
  Ai qe han huder nuk e ndien eren e vet, por ia ndijne te tjeret
  Ai qe i mbeshtetet pemes se madhe, gjen hije gjithmone
  Ai qe ka frike edhe kur ka te drejte, nuk fiton
  Ai qe ka, don edhe ma
  Ai qe me indiference i shikon vuajtjet e te tjereve eshte sadist
  Ai qe kercenohet, rralehere hakmirret
  Ai qe ngutet, cdohere vonohet
  Ai qe premton shume, ben pak
  Ai qe s’bindet, nuk din te komandoje
  Ai qe nuk e don babane dhe nenen, ai nuk e don askend
  Ai qe s’durohet si njeri, s’durohet as si shok, as si kolege, as si bashkepunetor e as si fqi
  Ai qe nuk degjon miskojen, se degjon as tupanin
  Ai qe s’punon si burre, rrin e qan si grua
  Ai qe shpejt dashurohet, shpejt deshprohet
  Ai qe shume flet, gje ne drite nuk cet
  Ai qe ta ban rrafsh, ka qef me t’dale koder
  Ai qe ta don te miren, te flet, ai qe s’ta don, vetem te shikon
  Ai qe thote une jam une, ai hup gjithkun
  Ai qe vjedh nje veze, vjedh edhe nje buall
  Ajo qe s’arrihet, duket me e embel
  Ajo qe s’te pelqen ty te ta bejne, mos ua bej te tjereve
  Amerika te jep nje thele dhe te merr nje pele
  Ata qe kerkojne gjithnje te kene te drejte, gati asnjehere nuk kane te drejte
  Ara me vica s’lavrohet
  Ariu nuk rron duke lepire shputat
  Armiku i vjeter kurre ste behet mik i mire
  Armiku, kur mori penden ne dore, si deshi shkroi
  Armikut mos ia trego te verteten
  Armiqte e shumices se njerezve jane ata qe nuk u japin gje atyre
  As hasmin mos e pafsh pa pune
  As me miq e as me anmiq, gojen mos e felliq
  As uje mos pi ne krua te pushtetit
  Ashtu qofte e sherr mos qofte
  Asnje shtepi nuk te kenaq si e jotja
  Ate dere qe s’e cel celesi, e cel paraja
  Ate pune qe s’e ben dot vete, mos kerko t’i gjesh te mete
  Ate qe nuk e don thuaji: Te pafsha pa pune
  Atje ku fle uji, eshte me i thelle
  Atje ku thone se ka dredheza me shume, merre shporten e vogel
  Babai qe len djalin e mire pas, nuk vdes
  Babane e mire nderoje, babane e keq duroje
  Bajrami i vogel s’falet para t’madhit
  Barren e kalit mos ia ngarko gomarit
  Bashkii ben fuqine, ndasia ligeshtine
  Bej gosti, qe te provosh mikun
  Bej shyqyr te paktes, qe te vije e shumta
  Beje si ta besh, pa e bere mos e lesh
  Beji nder qenit, qe ai te kafshoje kemben
  Beni si them une, mos beni si bej une
  Bertiti te bijes, qe te degjoje nusja
  Bejleret rralle lindshin, e shpesh vdekshin
  Besnik behu, e bese mos zin
  Beu nuk i la bujkut as vend per ne varr
  Bie guri mbi vorbe, e mjera vorbe; bie vorba mbi gure, po e mjera vorbe
  Bie nje fjale e nxjerr nje mije te tjera
  Bylbyli njihet ne kenge, njeriu ne pune
  Bima e keqe rritet kudo
  Bisha me e rrepte eshte kur t’i sulmohen klyshte
  Bisha terbohet keq kur e sheh se i vjen fundi
  Bleta din si behet mjalta
  Borxhi i harruar, vjen ne dite te shternguar
  Bota eshte helm e mjalte e perzier
  Brengat jane armiqte e jetes
  Budallen mos e vet se t’kallxon vet
  Buka ne bark, forca ne shtat
  Buka s’ka turp
  Buka te mban fytyren, yndyra te shkelqen fytyren
  Buke e kripe e zemer
  Buke e qepe dhe shendet
  Buka prej qielli s’vjen
  Bukuria dhe pasuria s’jane pergjithmine
  Bukuria dhe mencuria nuk shkojne bashke
  Bukuria e gruas duket ne mengjes
  Bukuria nje dite, veprat nje jete
  Bukuria te habite, bukuria te korite
  Burgu eshte varr per se gjalli
  Burgu e ka deren e madhe per te hy, por te vogel per te dale
  Burgu per burra eshte
  Burrat besojne se bota eshte e krijuar vetem per ta
  Burre i mire ne sofer te huaj mos u ben
  Burri lidhet per fjalet, kau per brinjte
  Burri me dy gra, kemishen pa la
  Burri ne shtepi, si kercu i zi
  Burri nje here ka lindur, nje here edhe do te vdese
  Burri per gruan eshte si catia per shtepine
  Burri s’matet me pellembe por me zemer
  Burri te mbyte ose ta fale, i ligu as te myte as ta fale
  Butesia mund te fitoje gjithcka, pervec pasurise
  Buza me gaz shendeti pa mase
  Ca nga ca vici behet ka
  Cjapi me brire i prin kopese
  Copen e madhe daje, fjalen e madhe perbije
  Ceshte nje dite, s’eshte perdite
  C’ha goja, tregon boja
  C’kane bere te paret, i paguajne te pasmit
  C’te mbjellesh do te korresh
  Cdo e perpjete ka nje tatepjete
  Cdo fillim ka edhe mbarim
  Cdo gje ne vend te vet, cdo pune ne kohe te vet
  Cdo mesim e ke fitim
  Cdo pesim eshte mesim
  Cfare gatuan ate do te hash
  Cka ban baba, e hjek i biri
  Cka ben i keqi, s’ben as dreqi
  C’ke ne shtepi, tregon femija, c’ke ne shpirt tregon rakija
  Cka mos te duash per vete, mos ia qit vellait
  Cka ndjen zemra, atje te shkon mendja
  Cka s’ngop syrin, s’ngop as barkun
  Cka te bahet n’kojshi, prite edhe ne shtepi
  Cka ta ben goja s’ta ben armiku
  Cka te hedhesh ne det, e gjen ne krip
  Ckull dhembin, te te shendoshet koka
  C’mund te beje nje kale me nje karroce te shkaterruar?
  Con nje kashte e te dalin gjashte
  Corba e lire t’i djeg buzet
  E ben mizen bulle, qimen tra
  E di luga cka ka vegshi
  E do shiun, por ne aren e vet
  E drejta ka rrugen e gjate, por vjen
  E dua nipin se do te me marre hakun me t’im bire
  E gjuan gurin dhe e fsheh doren
  E keqja s’harrohet, e keqja po
  E keqja s’ka fund
  E keqja vjen me kembet e kalit dhe ike me kembet e breshkes
  E keqja vjen shpesh nga ata qe jane shume te uritur so shume te ngopur
  E lehte eshte barra ne shpine te huaj
  E liga vjen nga s’e pandeh
  E lire eshte kripa ne Durres, po e ngre qiraja udhes
  E mira duhet kerkuar, e keqja vjen pa kerkuar
  E mira e hallkut e e zeza e vetes
  E mira e ka te miren, e keqja e ka te keqen
  E mira te larteson, e keqja te turperon
  E ngrena e lige te sjell dergjen, e dergja te sjellvdekjen
  E sotmja e qesh te djeshmen
  E thena dhe e bera jane shume larg
  E treta ? e verteta
  E verteta e vertete, por ne kohe e vend te vet
  E verteta s’i pelqen gjithkujt
  Ec e bridh ngado, por shtepine mos e harro
  Edhe ai qe u martua edhe ai qe s’u martua, te dy pishman u bene
  Edhe atij qe ka dije mbi te gjithe, i duhet te mesoje
  Edhe durimi ka nje kufi
  Edhe i fikun edhe i koritun
  Edhe kau ka gjuhe te madhe, por s’flet dot
  Edhe macen kur ta ngacmosh, te grithe
  Edeh pula qorre, gjen ndonje kokerr
  Edhe shakaja e ka kohen dhe vendin e vet
  Edhe syte te t’i nxjerr evladi, prap e don
  Edhe te jesh i bardhe si bora, nuk i shpeton gojes se keqe
  Eja, baba, te te tregoj arat
  Emri i mire fitohet me shume pune te mira dhe humbet me nje te lige
  Eshte e dyshimte ndershmeria e atij qe thote se s’ka njeri te ndershem ne bote
  Eshte zotesi e madhe te dish si duhet trajtuar te mundurit.
  Kur dashuria don te flase, mendja duhet te hesht.
  Gjuha e dashurise eshte te syte.
  Dashuria ne sy lind, ne sy jeton ne sy vdes.
  Dashuria qe u shua nuk ishte dashuri.
  Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar.
  Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurit, nje helm qe te sheron nje embelsire qe te helmon.
  Dashuria, kolli dhe kruarja kurre nuk mund te fshihen.
  Dashuria eshte ujvare e pashtershme me emrin Femer.
  Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria…
  Dashuria kerkohet si ajri, si zjarri, si shpetimi…
  Ata qe vdesin duke dashuruar jane deshmore.
  Njeriu eshte i humbur nese nuk e gjen veten ne dashuri.
  Dashuria e vertete eshte dhurate fatale, pa parashikime dhe pa litime.
  Pse flet per dashurine sikur tregon perralle?A mund te tregohet muzika me fjale?
  Kur duam dike per virtytet e tij, nuk eshte dicka e vecante, por kur fillojme ta duam per mangesite, atehere kjo eshte dashuri!
  Dashuria s’ka peshe,pervec kesaj:Te duash edhe me shume.
  Dashuria e pare ecen si gaforrja.
  Dashuria e rreme, eshte me e keqe se urrejtja.
  Kam lexuar diku se dashuria eshte kapitulli i pare ne librin e madh te mosmirenjohjes.
  Ngrije uren e dashurise deri ne diell, vetem ajo, vetem ajo na lidh me njerezit.
  Te kerkojsh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si ta kerkosh diellin me qiri.
  Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren as te ardhmen.
  Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine.
  Dashurine e paster si loti, mos ia fal cdo idioti.
  Dashuria e ngre personin prej nje vetedije te ngushte dhe e ben moter me te gjitha vuajtjet e njerezimit.
  Dashuria e zjarrte eshte si fantazmat, te gjithe flasin per te, ‘e askush se ka pare.
  Dashuria e kote eshte denim nga denimet me te medhaja.
  Dashuria eshte flaster qe vendoset ne plagen e jetes.
  Dashuria eshte ngacmim i shoqeruar me idene e nje te jashtme.
  Xhelozia dhe dashuria shkojne dore per dore, dhe se bashku sjellin dhimbje.
  Dashuria e sundon mbreterine e saj pa shpate!.
  Dashuria lind te zemra e njeriut njelloj si lind lulja ne balte, por s’i merr as ere e as ngjyre, se s’ka.Ne fund edhe ajo vyshket si lulja.
  Tragjedia me e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin, por se pushojn se dashuruari.
  Dashuria? Ne fillim fjal te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta.
  Te dashurosh do te thot te duash nje tjeter me shume se veten.
  Dashuria asnjeher nuk lind ne shpirtin e prishur
  Te dua sepse me dhe dashurine, e dua dashurine sepse ma dhe ti.
  Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion.
  Shumices se njerezve u duhet me shume dashuri sesa e meritojne.
  Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne.
  Ai u martua me te sepse e dashuroi , Ajo u e dashuroi ate sepse u martua.
  Neqoftese miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi.
  Dashuria eshte e amshuar derisa zgjat.
  Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi flasin per te kaluaren.
  Nga te gjithe pasionet dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon Zemren Koken dhe Vetedijen .
  Koha eshte jashtzakonisht e bukur, kur ben dashuri.
  Nuk i ngjan me asnjeres qe kur te dua.
  Asnje dashuri nuk eshte e sinqerte,pervecse dashuria per ushqimin.
  Nuk mund te kete nje zhgenjim te thelle kur nuk ka nje dashuri te thelle.
  Dashuri e paster eshte ajo qe nuk pergjigjet.
  Dashuria ben te kaloje kohen,koha ben te kaloje dashurine.
  Dashuria eshte si fati,nuk i pelqen qe ta ndjekesh.
  Nje nate dashurie eshte nje liber i lexuar.
  Ndersa une do te harroj vetem atehere kur i njejti piktor te pikturoje zhurmen e midhjeve ne fund te oqeanit Paqesor o zemra ime.

   Ora është Wed Jan 16, 2019 5:56 am