AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Fjale Te Urta By: Staff NeWaGe

  Share
  avatar
  AlbSpace Staff
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 170
  Join date : 08/06/2009
  Location : Albania

  Fjale Te Urta By: Staff NeWaGe

  Mesazh  AlbSpace Staff prej Mon Jun 08, 2009 3:02 pm

  Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi)
  Burri eshte cadra e gruas.
  Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.
  Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
  Dashuria e tepert del hidherim.
  Dielli eshte jorgani i te varfrit.
  Di te vjedhe ai qe di te fshehe.
  Nuk te ben duhani burre.
  Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.
  Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.
  E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.
  E shara eshte arma e te dobetit.
  Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***
  Faji eshte jetim.
  Fati ndihmon te guximshmit.
  Femije shume - grushta shume.
  Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes.
  Fjala e djalit - pushka ballit.
  Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj.
  Fjala eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin.
  Fukarallek - maskarallek.
  Fukaralleku prek ne burreri dhe ne nder.
  Gazi dhe helmi jane vellezer.
  Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket.
  Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte.
  Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.
  Heshtja eshte flori, fjala - argjend.
  Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel.
  Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur
  gjithcka.
  I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.
  I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.
  I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se
  mban.
  Kanun me baben nuk ka.
  Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.
  Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.
  Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.
  Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.
  Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.
  Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.
  Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.
  Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.
  Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.
  Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.
  Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.
  Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.
  Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.
  Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.
  Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje.
  Mendja e madhe te pret fatin.
  Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.
  Me njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes.
  Mesuesi me i mire eshte pervoja.
  Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres.
  Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.
  Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.
  Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.
  Mik i mire eshte ai, qe te mban vajzen e keqe.
  Njeriu rron me shprese dhe me harrese.
  Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s’ka cfare ben.
  Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.
  Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime.
  Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet.
  Njeriu mesohet usta ne shtepi te vet.
  Paraja e bardhe per dite te zeze.
  Parate e pensionit jane paradhenie e vdekjes.
  Pasuria dhe pozita jane mysafire te perkohshem.
  Pasuria nuk eshte lumturia.
  Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi. ***
  Patriotizmi tregon vleren e njeriut.***
  Prej gruas te ndare dhe prej mallit te vjeter, duhet te heqesh dore.
  Politikani urdherohet nga koka dhe jo nga zemra.
  Pushka te ben trim, paraja mendjemadh.
  Qeni qe rri gjate ne hekura, nuk njeh as te zotin.
  Qejfi i hasmit eshte kur te sheh me fytyre te parruar dhe kepuce te pallustruara.
  Qesh me mire kush qesh i fundit.

   Ora është Tue Dec 11, 2018 6:45 pm