AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Fjale Te Urta

  Share
  avatar
  AlbSpace Staff
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 170
  Join date : 08/06/2009
  Location : Albania

  Fjale Te Urta

  Mesazh  AlbSpace Staff prej Mon Jun 08, 2009 3:01 pm

  Ai qe di me se shumti flet me se paku.
  Buka po u thye s’ ngjitet me nje te beshtyre.
  Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa.
  C’ ke bere do te ta bejne.
  Dardha bie nen dardhe.
  Dardha e ka bishtin mbrapa.
  Dielli duket qe ne sabah(mengjes).
  Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere.
  Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete.
  E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.
  Edhe bari i njome digjet neper te thate.
  Fashati qe duket, s do kallauz.
  Floke gjate mendje shkurter.
  Fjalet jane gra, veprat burra.
  Gruaja fut shejtanin ne shishe.
  Gjella me kripe dhe kripa me karar.
  Gjuha, vete ku dhemb dhembi.
  Gjuha kocka s’ ka e kocka thyen.
  Gjithe gishtat dhembin njesoj.
  I zoti e nxjerr gomarin nga balta.
  I talluri, te tall.
  Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone.
  Kali i botes te le ne udhe, (rruge).
  Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh… perpjete.
  Kur s’ ke koke, ke kembe.
  Koka ben koka peson.
  Kush te do te shan.
  Kush mungon, bluan.
  Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka.
  Mat shtate here, e pri njehre.
  Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.
  Me thuaj c’ shoke ke , te te them se cili je.
  Me nje lule.., s’ vjen beari.
  Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre.
  Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe.
  Mendja e madhe.. e keqja e te zotit.
  Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej.
  Mollen e mire, e ha derri.
  Mos u mundo te nxjerresh dhjame nga pleshti.
  Mos shiko gunen, po shiko punen.
  Mos hiq petullat me duart e tjeterit.
  Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte.
  Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra.
  Nuk ngopet ariu me miza.
  Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime.
  Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven.
  Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren.
  Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire.
  Nje gur s mban mur.
  Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund.
  Peshku ne det, tigani ne zjarr.
  Peshku i madh e ha te voglin.
  Perse thirret gomari ne dasem…?!!!.
  Pi rakine, mos pi mente.
  Pune shume, e fjale pak.
  Punen e sotme mos e ler per neser.
  Qeni qe leh shume, nuk te ha.
  Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.
  Rrushi shih rrushin, dhe piqu.
  Rri shtrember e fol drejt.
  S’ behen petullat me uje.
  S’ bie rrufeja ne … (lavaman).
  Shtri kembet, aq sa ke jorganin.
  S’mbahet shtepia me mjell hua.
  S’ mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)
  Te gjithe derrat nje fytyre kane.
  Te bente c do mize mjalte… haja dhe une.
  Ujku qimen e nderron por zakonin s’ e harron.
  Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.
  Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.
  Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.
  Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.
  Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.
  Aty ku nuk mer bija, e mer vija.
  Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.
  Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.
  Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c’mall eshte.
  Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne
  xhep.

   Ora është Wed Jan 16, 2019 6:11 am