AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Sabajon irlandez

  Share
  avatar
  Admin
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 173
  Join date : 02/06/2009
  Age : 27
  Location : Berat, Albania

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Sabajon irlandez

  Mesazh  Admin prej Sun Jun 07, 2009 9:18 am

  per 4 persona;5 të verdha veze
  · 30 ml kafe e fortë
  · 100 gram sheqer
  · 2 lugë gjellë wisky
  · 1 mollë
  · 1 degë mente

  Në një tas të madh rrihni të verdhat e vezëve bashkë me sheqerin dhe vanilën derisa përzierja të zbardhet dhe të dyfishojë volumin.
  Vendosini tasin në një tenxhere me ujë që zien lehtas.
  - U bashkoni gradualisht kafenë dhe wisky-n duke u përzier me lugë vazhdimisht dhe duke i fërkuar paretet dhe fundin e enës, për të evituar formimin e kokrrizave. Lëreni të ziejë duke vazhduar të trazoni derisa përgatesa të bëhet e trashë dhe shkumore. Kini kujdes që uji të ziejë lehtas.
  Pasi të keni hequr nga zjarri, vazhdoni ta trazoni derisa përgatesa të vaket.
  Ndajeni nëpër tasa. Lërini të ftohet krejtësisht dhe vendosini për 2 orë në frigorifer. Në momentin e fundit zbukurojini me rriska molle dhe gjethe mente.
  - Servojini të freskëta.
  Këshilla që të përfitohet një kafe shumë e përqendruar
  Nga kafja juaj e zakonshme, duhet të shtoni 2 lugë kafeje, kafe të tretshme të çastit (tip Nescafe). Duhet pak durim për të realizuar këtë recetë në zjarr shumë të ngadalshëm.

   Ora është Sun Apr 22, 2018 4:50 am