AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Kek me fruta dhe arra

  Share
  avatar
  Admin
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 173
  Join date : 02/06/2009
  Age : 27
  Location : Berat, Albania

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Kek me fruta dhe arra

  Mesazh  Admin prej Sun Jun 07, 2009 9:17 am

  Per kek reth 1kg duhen:

  Miell 1 gote e gjysme uji
  Sheqer 1 gote uji
  Gjale i fresket 2 filxhane kafeje
  Vaj 1 filxhan kafeje
  Veze 6 kokrra
  Arra te qeruara 1 filxhan caji
  Recej (kokrra) 2 filxhan kafeje
  Sheqer puder 1 luge gjelle

  Ne nje ene porcelani ose plastmasi rrihen vezet me sheqer derisa vellimi i tyre te rritet dy here e gjysme, shtohet miell dhe perzihet me kujdes. Vecan shkrihet gjalpi dhe me te perzihen arrat e frutat e ngrira. E gjithe kjo mase hidhet ne brume duke e perzier me kujdes.
  Pastaj brumi hidhet ne tave, e cila lyhet me gjalpe dhe pudroset me miell duke i vene ne mes formen ose ne mungese nje filxhan caji.
  Pas pjekjes lihet te ftohet, pastaj hiqet nga tava duke e permbysur kekun, hiqet forma e meset dhe pudroset me sheqer puder.

   Ora është Sun Apr 22, 2018 4:38 am