AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Embelsire me mjalt

  Share
  avatar
  Admin
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 173
  Join date : 02/06/2009
  Age : 27
  Location : Berat, Albania

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Embelsire me mjalt

  Mesazh  Admin prej Sun Jun 07, 2009 9:15 am

  Duhen:

  Miell 2 gota uji ose 500g
  Sheqer 1 gote uji
  Mjalte 2-3 luge gjelle
  Veze 2 kokrra
  Sode nje luge kafeje
  Arra 1-2 filxhane kafeje
  Gjalpe 2 filxhan kafeje (i shkrire)
  Vanilje, kakao nje luge gjelle plot
  Dhe dy filxhane uje.

  Per shurupin duhen.

  Sheqer 3 gota uji
  Uje 2.5 gota uji

  Ne nje ene perzihen mire vezet, mjalti, gjalpi, uje dhe ne fund shtohen arrat. Pastaj hidhet miell i perzier me sode dhe pak kakao. Zihet brumi i cili nuk duhet te punohet shume, qe te mos behet elastik. Brumi i pergatitur vendoset ne nje tave te lyer me yndyre, rrafshohet me dore, lyhet siperfaqja me te verdhe veze, behen disa vijaska me pirun dhe piqet per 30-35 minuta. Pas pjekjes ftohet, pritet ne copa ne forme rombi dhe i hidhet shurup i vakur, jo shume i nxehte, i aromatizuar me vanilje. Per te permiresuar cilesine e embelsires ne vend te ujit te percaktuar ne normative, hidhet gjalpe, veze dhe mjalte tjeter. (Ujin mos e perdor fare).

   Ora është Wed Jun 20, 2018 3:09 pm