AlbSpace

Pershendetje!
Ju urojm mireseardhjen!
Kjo eshte nje Webfaqe relativisht e re. Na ndihmoni duke na sugjeruar cfar do te donit ju te gjenit ne kete faqe.

  Torte me lajthi

  Share
  avatar
  Admin
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 173
  Join date : 02/06/2009
  Age : 27
  Location : Berat, Albania

  Roleplay Game
  Game Game: 50

  Torte me lajthi

  Mesazh  Admin prej Sun Jun 07, 2009 9:12 am

  ■ PERBERESIT
  • gjalpe ne copa, 150 g
  • sheqer kallami, 1 5 0 g
  • 4 veze
  • miell 0,100 g
  • maja për embelsira, 1 lugez
  • lajthi të pjekura, 100 g
  • fokollate e shkrire, 200 g
  • 1 dore kripe
  • lajthi të copetuara, 30 g për zbukurim
  MBUSHJA:
  • ajke, 100 ml
  KREMI:
  • cokollate e shkrire, 150 g
  • ndonje pike esence vanilje
  • ajke e lengshme, 4 luge

  Punojeni gjalpin me sheqer, derisa të behet shkume (perdorni me mirë mikserin). Futini të verdhat e vezeve, një e nga një, miellin (duke e hedhur ne forme shiu) dhe ne fund majane. Hidhni lajthite dhe fokollaten të grira bashke; rrihini ne shkume të bardhat me pak kripe dhe ia shtoni perzierjes, duke u kujdesur qe të mos shperbehet. Hidheni brumin ne taven e bërë me gjalpe dhe me miell dhe piqeni ne furren e nxehur për afro 5 0 minuta. § Ndersa embelsira është ne furre rriheni ajken.për të bërë kremin, shkriheni gokollaten ne banjemari dhe punojeni me një shpatull duke shtuar ndonje pike esence vanilje dhe ajke të lengshme. Kur embelsira të jete bërë, mund ta ftohni mbi skare, pastaj ndajeni ne dy disqe. Mbusheni me ajke të fryre dhe mbulojeni me fokollate duke e zbukuruar me lajthite e copetuara.

   Ora është Mon Jun 18, 2018 1:32 am